Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kızların okula gitme oranı Senegal'den az
21 Ocak 2010 / 00:00
UNESCO'nun hazırladığı bir rapora göre Türkiye'de eğitimde bölgeler arasında derin uçurum var. Kürt kızlarının okula gitme oranı Senegal'daki kızlardan daha az.

    Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, Türkiye'nin doğusuyla diğer bölgeleri arasında büyük eğitim eşitsizliği olduğuna dikkat çekti. UNESCO raporuna göre, yoksulluk, cinsiyet, dil ve kültür farklılıkları bu eşitsizlikte etkili. Eğitim sisteminden en fazla dışlanan grup ise Kürt kızları. Kürt kızların okula gitme oranı Senegal ortalmasının bile altında.

  Eğitim sisteminden dışlananlara bakıldığında ilk sırayı Kürt kızları alıyor. Türkiye ortalamasında okula gönderilmeyen çocukların oranı yüzde 6 iken, Kürt ailelerin kız çocukları için oran yüzde 43'e kadar tırmanıyor.
Kürt kızların okula gitme ortalaması ise 3 yıldan az. Rakam, Senegal ortalamasından bile altında. Türkiye'de 17-22 yaş grubundakilerin yüzde 2-7'si 4 yıldan az eğitim alıyor. Doğuda oran yüzde 21'e çıkıyor. UNESCO, hükümetlerin sorunun köklerine inmekte başarısız olduğu belirtiyor ve çözüm önerilerini sıralıyor. Ayrımcılığıa karşı yasalar yürürlüğe konulmalı, sosyal koruma programları oluşturulmalı ve eğitime kaynak ayrılmalı.

   Rapora göre, 1999'dan beri dünyada 33 milyon çocuk okulu bırakmış. Okulu bırakanların yüzde 54'ü ise kız çocukları. En yüksek oran ise, 12 milyon kız çocuğunun hiç okula kaydedilmediği Sahra-altı ülkelerinde, yani Afrika'da. Yemen'de ise kızların yüzde 80'i hiç okula gönderilmemiş. UNESCO bu kötü tabloda küresel mali krizin de etkili olduğunu vurguluyor. (Ntvmsnbc)